17 C
Czech Republic
додомуПорадиЗнижка на дитину у податковій декларації – цифри та умови

Знижка на дитину у податковій декларації – цифри та умови

З чого вираховується знижка? Хто має право її отримати? Хто вважається "дитиною"? Що таке податковий бонус?

reklama/реклама

Знижка на дитину – це одна із форм державної підтримки, якою можна скористатись при поданні податкової декларації. Деякі українці в Чехії також мають право отримати податкову знижку на дитину. Розглянемо, хто і за яких умов.

З чого вираховується?

Почнемо з того, коли саме може ітись про знижку на дитину. Знижку на дитину можна враховувати у два способи:

  • щомісяця при сплаті податкових авансів, або
  • при щорічному поданні податкової декларації з кінцевої суми сплачуваного податку.

Фінальна частка знижки від цього не змінюється. У випадку щомісячного врахування, працівники будуть отримувати вищу нетто зарплатню щомісяця – з урахуванням різниці за рахунок податкової знижки. У випадку річного вирахування знижки, частку буде виразовано одноразово.

Для того, щоби враховувати знижку на дитину у щомісячній виплаті, необхідно підписати заяву Prohlášení poplatníka у роботодавця та надати:

  • свідоцтво про народження дитини,
  • підтвердження з університету про навчання (якщо релевантно),
  • підтвердження, що другий із батьків не використовує знижку на ту ж дитину.

Скільки становить знижка?

Розмір знижки залежить від кількості дітей та стану їх здоровʼя.

Тип знижкиНа рікНа місяць
Перша дитина15 204 Kč1 267 Kč
Друга дитина22 320 Kč1 860 Kč
Третя і кожна наступна дитина27 840 Kč2 320 Kč
Перша дитина з інвалідністю ZTP/P30 408 Kč2 534 Kč
Друга дитина інвалідністю ZTP/P44 640 Kč3 720 Kč
Третя і кожна наступна дитина інвалідністю ZTP/P55 680 Kč4 640 Kč

Хто отримує знижку?

Для того, щоби визначити, чи маєте ви право отримати податкову знижку на дитину, необхідно розглянути декілька критеріїв.

Податкове резиденство

Зверніть увагу: знижка на дитину доступна тільки податковим резидентам Чехії – згідно § 35ba (2) Закону 586/1992 Sb. про податок на прибуток.

Податкові нерезиденти Чехії можуть отримати знижку на дитину тільки у випадку, якщо:

  • ідеться про резидента країни-члена ЄС або ЄЕЗ (Європейської економічної зони),
  • доходи з джерел на території Чехії становлять 90% усіх доходів, що підлягають оподаткуванню.

Податкові резиденти України можуть отримати тільки дві основні податкові знижки у Чехії: на платника та на студента. (Більше про принцип резиденства у матеріалі).

Рівень доходу

Право на використання знижки мають тільки ті особи, чий загальний річний неоподаткований прибуток є вищим за шість розмірів мінімальної неоподаткованої місячної зарплатні.

Мінімальна зарплатня у 2022 році – груба, перед оподаткуванням – становила 16 200 крон на місяць.

Тобто мінімальний річний неоподаткований прибуток, при якому людина має право на отримання знижки на дитину, становить 97 200 крон. Якщо ви працюєте за трудовим контрактом, враховуються усі виплачені брутто зарплатні. Якщо ви працюєте як ФОП, то враховуються усі брутто доходи – не чистий прибуток.

При врахуванні знижки у щомісячних виплатах, мінімальний щомісячний дохід має становити половину мінімальної зарплатні, тобто 8 100 крон на місяць.

Стосунок до дитини

Знижку на дитину може отримати платник податків, котрий має:

  • власну дитину,
  • усиновлену дитину,
  • дитину під опікою, яка заміняє батьківську,
  • дитину чоловіка або дружини, партнера чи партнерки згідно закону про реєстроване партнерство,
  • дитину, котра перестала перебувати під опікою платника податків після набуття повної правоздатності чи повноліття,
  • онука або онуку, – власних або чоловіка, дружини, партнера або партнерки, – якщо їх батьки не мають достатньо високого прибутку для отримання знижки.

Знижка для другого із батьків

Знижкою на дитину може скористатись тільки один із батьків (бабуся або дідусь) – це стосується як працевлаштуваних осіб, так і ФОПів.

У випадку працевлаштування скористатися знижкою можна тільки у одного роботодавця. Це стосується як стандартних трудових угод HPP, так і угод про виконання робіт DPP або угод про трудову діяльність DPČ.

При поданні декларації необхідно підтвердити той факт, що другий родич дитини не отримує знижку на дитину. Зробити це можна, надавши підтвердження від роботодавця другого родича, або формою афідевіту у випадку ФОПів.

Хто вважається “дитиною”?

Після визначення того, хто з платників податків має право скористатись знижкою на дитину, розглянемо, хто у даному випадку вважається “дитиною”.

Вік

Дитиною, на яку можна отримати знижку, можуть вважатись неповнолітні особи віком до 18 років або особи віком до 26 років за наступних умов:

  • дитина до 26 років, яка проходить послідовну професійну підготовку, тобто має статус студента,
  • дитина до 26 років, яка не може проходити послідовну професійну підготовку або займатися прибутковою діяльністю через хворобу або травму,
  • дитина до 26 років, яка не може займатись прибутковою діяльністю через тривалі обмеження за станом здоровʼя.

Зверніть увагу: місяць, у якому дитині виповнюється 18 або 26 років відповідно, також враховується як місяць, за який можна отримати знижку на дитину. Окрім випадку, коли день народження дитини випадає на перший день місяця.

Спільне домогосподарство

Особа, яка вважається дитиною, мусить мати спільне домогосподарство з платником податків. Ідеться про спільне постійне місце проживання.

Про спільне домогосподарство можна говорити і у випадку, коли батьки та діти тимчасово не проживають разом. Наприклад, якщо дитина проживає у гуртожитку під час навчання в університеті. У такому випадку спільне домогосподарство вважається економічним. Наприклад, коли батьки з дітьми мають спільні витрати на харчування, забезпечення базових потреб, лікування тощо.

Необхідність тимчасового проживання окремо потрібно підтвердити при поданні декларації. Наприклад, надати підтвердження про навчання в університеті у іншому місті.

Чи може “дитина” заробляти?

Так, власні доходи “дитини” не відіграють ролі при отриманні одним із батьків податкової знижки. Дитина, яка досі веде спільне домогосподарство з батьками, може мати власний дохід – з угод усіх типів: DPP, DPČ, HPP, OSVČ тощо – і це не повпливає на право платника податків отримати знижку на таку дитину.

На практиці, наприклад, може йтись про повнолітнього працевлаштованого студента, за якого один із батьків отримує податкову знижку.

Податковий бонус

Врешті-решт, знижка на дитину може бути вищою за, власне, податок. Після підрахунку первинної частки податку до сплати і відрахування знижки на дитину можна отримати відʼємну “частку до сплати”. У такому випадку ідеться про податковий бонус.

Податковий бонус – це частка, яку повертає або виплачує держава платникові податків, якщо знижка на дитину буде більшою за вирахуваний податок. Іншими словами, якщо після вирахування знижки податок буде мінусовим. Якщо податок перед врахуванням знижки був нульовим, держава просто виплатить вам еквівалент знижки на дитину.

Більш про податкову декларацію:

Більше про податкове резиденство:

Приєднуйтесь до нас у соцмережах

ПОВ'ЯЗАНІ СТАТТІ
reklama/реклама